Umowa o dzieło kontra umowa zlecenie

Umowa o dzieło kontra umowa zlecenie

12 lipca 2019 Wyłącz przez Tamara

Obecnie na rynku pracy można się spotkać zasadniczo z czteroma najbardziej popularnymi umowami, jakimi są umowa o pracę, umowa zlecenie, umowa o dzieło oraz B2B. Bez wątpienia to właśnie umowa o pracę stanowi marzenie większości pracowników, ponieważ to właśnie ona daje im największe możliwości, ale też daje istotne benefity oraz ochrania. Zasadniczo umowy zlecenie oraz o dzieło są postrzegane nieco z góry, ponieważ nie charakteryzuje ich tak duża detaliczność jaka związana jest z umowami o pracę. Są one zatem bardzo często niechciane, jednak trzeba im przyznać to, że czasem mogą być naprawdę wygodne. Zasadnicza różnica, na którą można wskazać pomiędzy umową o dzieło, a zlecenie jest fakt odprowadzania składek ZUS. Umowa zlecenie jest zobowiązania do ich odprowadzania, mimo że nie są one tak liczne jak w przypadku umowy o pracę. Umowa o dzieło nie zakłada bowiem jednak tego typu aktywności. Dodatkowo, umowy te różnią się także chociażby rodzajem wynagrodzenia.

W umowie zlecenie ustala się jakąś stawkę godzinową za wykonywaną pracę, natomiast w umowie o dzieło otrzymuje się wynagrodzenie za konkretny rezultat działania.

Dla kogo umowa dzieło lub zlecenie?

Bez wątpienia oba rodzaje tych umów są szczególnie atrakcyjne dla młodych pracowników, szczególnie studentów, ale też świeżo upieczonych absolwentów. Są one bowiem łatwe do zerwania, zatem nie ograniczają nas jeśli chcielibyśmy zmieniać pracę bardzo często. Poza tym, umowa o dzieło jest szczególnie intratna dla osób kreatywnych zajmujących się malarstwem, mediami, fotografią, czy też rzemiosłem. Dzięki tego rodzaju umowie mogą oni bowiem otrzymywać wynagrodzenie za konkretne efekty pracy. Mimo że umowa o pracę ma wielu zwolenników, nie da się ukryć że rynek tak zwanych umów śmieciowych, czyli o dzieło i pracę cały czas ma się bardzo dobrze. Oczywiście czasem nie mamy wpływu na to jaka umowa zostanie nam zaoferowana, pamiętajmy jednak aby zawsze starać się ją dopasować do naszych aktualnych planów i sytuacji życiowej. W ten sposób będziemy mogli czerpać z niej przydatne nam w określonym czasie benefity, jak chociażby urlop macierzyński.

Poza tym, pamiętajmy też, że wiele firm oferuje także dwa rodzaje umów – jedną na okres próbny, a drugą właściwą po jego zakończeniu.

farba na panele agd buschpolska.com