Domowa siłownia – czy warto?

Domowa siłownia – czy warto?

27 listopada 2019 Wyłącz przez Tamara

Nie da się ukryć, że przy obecnym trybie życia ludzkości każdy z nas powinien uprawiać jakąś aktywność fizyczną. Jedni wolą biegać, inni są z kolei miłośnikami sportów zimowych, a jeszcze inni preferują praktykowanie jogi. Dziś mamy naprawdę szeroki arsenał ćwiczeń i sportów, pośród których powinniśmy wybrać coś dla siebie. Cały czas bardzo dużą popularnością cieszą się ćwiczenia na siłowni, ponieważ pomagają zadbać o ciało kompleksowo. Jako że nie każdy ma czas i chęci jeździć kilka razy w tygodniu do klubu sportowego, coraz więcej osób próbuje tworzyć siłownie w swoim zaciszu domowym.

Pozwala to przede wszystkim na zaoszczędzenie czasu na dojazdy oraz pieniędzy na karnety. Dodatkowo, w takiej siłowni możemy ćwiczyć o dowolnie wybranej przez nas porze bez żadnych ograniczeń. Co więcej, nie wisi nad nami obawa kolejek do sprzętów co ma miejsce zwłaszcza w godzinach szczytu na siłowniach. Choć posiadanie domowej siłowni ma wiele zalet, warto też wymienić wady tego pomysłu. Jest to przede wszystkim dość duży jednorazowy wydatek, który znacznie może uszczuplić budżet.

Poza tym, w zależności od tego na jakie sprzęty postawimy, nigdy nie będziemy mieli tak dużej różnorodności jak na dużych i profesjonalnych siłowniach. W przypadku chęci zorganizowania domowej siłowni musimy też wygospodarować ku temu dostatecznie dużą przestrzeń, która to pomieści zakupione przez nas maszyny. Nie uda się to raczej w małym bloku czy też kamienicy, stąd też decyzje takie podejmują zwykle mieszkańcy większych domów. Jeszcze jednym minusem posiadania własnej siłowni jest brak na niej trenera, który to mógłby korygować naszą postawę a także pomagać w wykonywaniu niektórych ćwiczeń.

Jak stworzyć domową siłownię?

łyżwy k2

Pierwszym krokiem powinno być przede wszystkim przygotowanie przestrzeni oraz zaplanowanie jej aranżacji.

Nie każdy ma na tyle duży budżet aby od razu zakupić wszystkie sprzęty, warto jednak zaplanować sobie nasze przyszłe inwestycje. Zacząć powinniśmy zatem od wykończenia pomieszczenia na siłownię, by było ono komfortowe i bezpieczne w użytkowaniu. Bardzo ważne jest również zadbanie o jego odpowiednią wentylację. Powinna ona zapewniać dobry odpływ nieprzyjemnych zapachów oraz dopływ świeżego powietrza. Nie bez znaczenia jest także podłoga, która musi być dostosowana do konkretnych potrzeb.

Powinna być antypoślizgowa, do czego świetnie mogą sprawdzić się gotowe gumowane nawierzchnie. Pozwolą one na dobrą przyczepność nas samych oraz sprzętów. Jeśli chodzi o samo wyposażenie, powinno ono być zgodne z naszymi oczekiwaniami oraz planem ćwiczeniowym. Do jednych z bardziej uniwersalnych akcesoriów zaliczyć można między innymi drążek do podciągania. Oprócz niego równie popularne są hantle oraz sztangi.

Do tych drugich niezbędna może się jednak okazać ławeczka do ćwiczeń. Warto decydować się na model z regulacją, który to pozwoli na ćwiczenie wielu grup mięśniowych pod różnymi kątami.

https://fabrykafutbolu.net/ okulary rowerowe