Jak oddziałuje sport na organizm?

Jak oddziałuje sport na organizm?

2 kwietnia 2019 Wyłącz przez Tamara

Niemalże każda aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Systematyczne uprawianie sportu obniża ryzyko zachorowań na wiele schorzeń cywilizacyjnych. Sport to również ogromne korzyści dla naszego serca.

Dlaczego? Korelację pomiędzy sportem a sercem dostrzeżono już dawno. Obecnie wielu lekarzy przekonuje, że uprawianie sportu jest naszym sprzymierzeńcem w walce z licznymi chorobami, w tym także serca. W jaki sposób aktywność fizyczna przyczynia się do poprawy ogólnego stanu zdrowia? Regularne ćwiczenia przeciwdziałają nadwadze i otyłości.

Nadmiar kilogramów stanowi poważne obciążenie dla serca. W wielu przypadkach osoby otyłe cierpią również na miażdżycę. Stwierdza się także zwiększoną zachorowalność na nadciśnienie tętnicze.

Z tego powodu znormalizowanie masy ciała to najlepszy sposób na to, by zapobiec wielu, poważnym chorobom. Ćwiczenia fizyczne pozytywnie oddziałują także na mięsień sercowy. Dzięki temu serce wydajniej pompuje krew.

Dodatkowo poprawie ulega elastyczność naczyń krwionośnych. Dla organizmu oznacza to same korzyści. Przede wszystkim dzięki temu, krew sprawniej dostarcza niezbędne składniki do różnych narządów.

Ponadto sport to jeden z najskuteczniejszych sposobów na przeciwdziałanie stresowi. Stres odpowiada za rozwój wielu chorób, dlatego każdy z nas powinien poznać sposoby na efektywne radzenie sobie z nim. Nadmiar stresu często prowadzi do zawału mięśnia sercowego, dlatego tak istotna jest regularna aktywność fizyczna.

NZOZ I-Kar