Relaksacyjny masaż bambusem – jak działa?
4 maja 2020Masaż bambusem to masaż wykonywany z użyciem pałeczek i miotełek wykonanych z bambusa królewskiego. Bamboo massage (z języka angielskiego) to doskonały sposób na relaks całego ciała, uwolnienie się od skutków stresu i całkowite odprężenie. Z tego też względu ten rodzaj masażu polecany jest w szczególności osobom, które na co dzień stykają się ze stresującymi sytuacjami, są przemęczone, przepracowane i żyją w ciągłym biegu. Pomysłodawcą masażu bambusem jest Gil Amsallem, który zainspirował się pandami, które z wielką lubością ocierają się o bambusowe pędy.
Zastosowanie bambusa w masażu
Kije i miotełki muszą być koniecznie wykonane z bambusa. Ten materiał ma tu niemałe znaczenie. Bambus ma bowiem dobroczynne właściwości – wykazuje działanie antybakteryjne i przeciwgrzybicze. Zastosowane przybory bambusowe nie wywołają u nikogo żadnych reakcji alergicznych.
Pałeczki z bambusa, zwane kijami cho, są lekkie, dlatego są też wygodne w użyciu dla każdego masażysty. Wyróżniają się również dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przy tym nie podrażniają skóry. Stanowią podstawę bambusowego masażu.
Sekrety masażu bambusowego
Pałeczki i miotełki bambusowe nie są przyborami jednorazowymi.
To artykuły wielokrotnego użytku, dlatego przed wykonaniem kolejnego zabiegu, masażysta musi dokładnie umyć i zdezynfekować te akcesoria bambusowe. Czyste, zdezynfekowane pałeczki są następnie podgrzewane. Podczas zabiegu wykorzystywane są także olejki eteryczne, które jeszcze bardziej wzmacniają efekt relaksacji. Niezbędna jest też nastrojowa, odprężająca muzyka, a niekiedy także świece.
Wszystko to ma sprzyjać temu, by klient czuł się wyjątkowo zrelaksowany.
Masaż bambusem – na czym to właściwie polega?
Pierwszym etapem masażu bambusem jest masaż ręczny, który ma przygotować ciało do dalszych zabiegów – rolowania, ugniatania, głaskania, przesuwania, pocierania i poklepywania przy użyciu pałeczek z bambusa. Do masażu wykorzystywany są kije różnej wielkości, różne jest także tempo wykonywania masażu. Duże kije stosuje się do masowania większych partii ciała, a małe mają dotrzeć w trudne dostępne miejsca, takie jak przestrzenie między palcami.
Najpierw osoba masowana leży na brzuchu, a masażowi poddawane są tylne obszary ciała – podeszwy stóp, łydki i kolana. Następnie uda, pośladki, talia i kark. Później osoba ma ułożyć się na plecach, a masaż rozpoczyna się od uda i brzucha, a następnie przechodzi na palce i twarz.