Jakie buty do biegania?

Jakie buty do biegania?

21 października 2019 Wyłącz przez Tamara

Zabierając się za rozpoczęcie treningów biegania należy przede wszystkim zaopatrzyć się w najważniejsze akcesoria jakimi są obuwie i odzież. Nie da się ukryć, że w bieganiu kluczową rolę odgrywają buty, ponieważ to między innymi od nich zależeć będzie nasza podatność na kontuzje. W związku z tym zanim jeszcze zaczniemy trenować bieganie musimy zainwestować w dobrej jakości obuwie. Pierwszym krokiem jest do tego określenie posiadanego przez nas typu stopy. Jak się za to zabrać? Najprościej odcisnąć stopę w wodzie lub innej cieczy i postawić na kartce papieru.

W zależności od tego jakie będzie ułożenie naszej kończyny podczas kontaktu z podłożem musimy zdecydować czy nasza stopa jest neutralna, pronująca czy też supinująca. Wiedząc już jaki posiadamy typ stopy, powinniśmy zastanowić się nad tym na jakim podłożu zamierzamy biegać. Oczywiście buty do biegania po nawierzchni asfaltowej można stosować także w lesie, jednakże przy wyborze obuwia warto kierować się podłożem, po którym przyjdzie nam biegać najczęściej. W przypadku gdy przewagę ma nawierzchnia twarda taka jak asfalt, kostka brukowa lub beton należy wybrać obuwie posiadające większą amortyzację, a także stabilizację stopy. Jeśli zamierzamy jednak biegać po nieutwardzonych ścieżkach takich jak na przykład w lesie lub górach powinniśmy przede wszystkim postawić na obuwie z mocno wyprofilowaną podeszwą.

Pozwoli ona na zachowanie dobrej przyczepności nawet na trasach pełnych nierówności oraz charakteryzującej się wzniesieniami o różnej wysokości.

Bieganie – akcesoria dla początkujących i zaawansowanych

akcesoria na siłownię

Po butach powinniśmy przenieść naszą uwagę na odzież dla biegaczy. Różni się ona oczywiście w zależności od danej pory roku, jednak cechuje ją duża wytrzymałość i elastyczność. Ubrania na ciepłe miesiące powinny być przewiewne, aby umożliwiać wentylację całego ciała. Poza tym dobrze kiedy są bezszwowe lub też posiadają bardzo cienkie i niewyczuwalne szwy.

Zapobiega to różnego rodzaju otarciom a także swędzeniu i drapaniu. Zimowa odzież do biegania oprócz powyższych cech powinna być też termoizolacyjna, co pozwoli na zachowanie umiarkowanej temperatury całego ciała. Poza tym, nie może ona być zbyt gruba i krępować ruchów. Lepiej zatem inwestować w wysokiej jakości odzież termoizolacyjną, aniżeli zakładać do biegania kilka swetrów. Wśród akcesoriów dla początkujących i zaawansowanych biegaczy należy też wymienić różnego rodzaju dodatki.

Są to między innymi okulary przeciwsłoneczne, które posiadają wiele zalet. Przede wszystkim chronią one przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym mającym negatywny wpływ na nasz wzrok oraz powodującym przedwczesne starzenie skóry. Dodatkowo, okulary poprawiają widoczność w słoneczne dni, dzięki czemu biegacz może poczuć się o wiele bezpieczniej. Miłośnicy biegania wieczorem lub nocą powinni posiadać opaski odblaskowe. O ile podczas joggingu w mieście nie są one konieczne, o tyle na terenach niezabudowanych powinny być stosowane bezwzględnie.

W końcu poprawiają one nie tylko bezpieczeństwo samego biegacza, ale też innych uczestników ruchu.

rolki dla dzieci fabryka footballu