Gospodarka oparta na zasobach

Gospodarka oparta na zasobach

13 sierpnia 2018 Wyłącz przez Tamara

Każdy kraj z racji swojego położenia posiada pewne atuty, które powinien właściwie wykorzystywać. Są państwa, które swoją gospodarkę opierają na turystyce (głównie malutkie egzotyczne kraje) i są też takie, które największe zyski czerpią z eksploatacji posiadanych zasobów naturalnych.

Zdaje się jednak, że lepiej jest budować na tym fundamencie całej swojej gospodarki. Rosja jest przykładem kraju, który zdaje się niewłaściwie korzystać ze swoich zasobów.

Posiada ona ogromne złoża ropy i gazu, dzięki którym może nie tylko zarabiać spore pieniądze, ale również wywierać wpływ na globalną politykę. Nie da się ukryć, że rosyjski gaz i ropa to bardzo silne karty przetargowe w świecie, w którym liczy się pieniądz, a w mniejszym już stopniu potencjał militarny.

Rosjanie popełniają jednak spory błąd, ponieważ nie potrafią właściwie wykorzystać przychodów z eksportu wspomnianych zasobów. Zamiast – tak jak chociażby Norwegowie – gromadzić zapasy kapitału i systematycznie podnosić poziom życia w swoim kraju, niejako „przejadają” zarabiane pieniądze.

Zasoby te przecież się kiedyś skończą.

apos.com.pl barkastolkmicko.pl