Dlaczego warto mieć umowę o pracę?

Dlaczego warto mieć umowę o pracę?

22 czerwca 2019 Wyłącz przez Tamara

Umowa o pracę uważana jest przez wielu ludzi za tą najlepszą, którą warto posiadać. Wiąże się ona bowiem z wieloma przywilejami, których nie można uświadczyć pracując na umowę o dzieło lub zlecenie. Bez wątpienia jedna z głównych zalet umowy o pracę jest jej stabilność. To właśnie ten rodzaj stosunku pracy daje poczucie silnego zakorzenienia oraz pewnego rodzaju finansowej stabilności i pewności. To właśnie dlatego umowa o pracę jest tak silnie ceniona i poważana przez pracowników. Mimo że w związku z nią nieco wyższe koszty musi ponosić sam pracodawca, jednak jest ona sprawiedliwą i bardzo dobrą formą stosunku pracy, która ma niebywałe zalety. Korzyści jakie daje umowa o pracę z pewnością doceniają kobiety w ciąży. Przysługuje im wtedy między innymi pełnopłatny urlop macierzyński, poza tym mają one także ochronę przed zwolnieniem. Jest to niezwykle ważne dla przyszłych matek, ponieważ nie tylko mają one czas i możliwość przygotowania domu na nadejście dziecka, ale też tygodnie, które mogą spędzić razem z nim po porodzie.

Oczywiście nie jest obowiązkiem wykorzystywanie całego urlopu macierzyńskiego, ponieważ kobieta może zdecydować się także na oddanie jego części mężowi.

flowerbed.pl

Zalety umowy o pracę

Przede wszystkim jedną z wielu korzyści pracowania na umowę o pracę jest ochrona wynagrodzenia. W związku z tym pracodawca nie może pozbawić pracownika wypłaty na przykład wtedy, kiedy została ona zajęta przez komornika. Dodatkowo, pracownicy etatowi mają prawo do określonej płacy minimalnej, która oczywiście może się nieco zmieniać. Jeśli chodzi o inne korzyści finansowe, okres przepracowany na podstawie umowy o pracę wlicza się do stażu pracy, od którego to zależy prawo do emerytury i innych świadczeń. Co więcej, pracownik podlega również ubezpieczeniu chorobowemu, co z kolei daje prawo do zasiłków – na przykład zasiłku macierzyńskiego. Pośród licznych zalet umowy o pracę należy także wymienić bardzo istotną ochronę przed zwolnieniem. Dzięki temu urlop wypoczynkowy, choroba, ciąża czy inne usprawiedliwione nieobecności to okoliczności, dzięki którym nie otrzymamy od pracodawcy wypowiedzenia. Może on jedynie zaproponować rozwiązanie umowy za porozumieniem stron, bądź też zerwać ją, o ile występują konieczne ku temu przesłanki.